Nors knygose rašoma, kad kiekvienas suaugęs žmogus turi 32 dantis, šiandien tai greičiau išimtis nei taisyklė. Tik retas mūsų turi visus 32 tvarkingai išaugusius dantis. Likusiai daliai žmonių viename ar kitame gyvenimo etape tenka susidurti su protinių dantų keliamomis bėdomis. Atsiradus problemai, neretai šalinami vienas, du ar net visi keturi protiniai dantys. Vis dėlto kai kuriais atvejais odontologai protinių dantų nerauna. Tad kokiais atvejais dantys šalinami, o kokiais paliekami?
Protiniai dantys – protėvių palikimas
Prieš tūkstančius metų gyvenusio žmogaus gyvenimo būdas gerokai skyrėsi nuo šiuolaikinio žmogaus. Protėviai medžiojo ir vartojo kietą, sunkiai kramtomą maistą. Visai nenuostabu, kad ir jų žandikauliams teko didesnis krūvis nei šiandienos žmogaus žandikauliui. Protiniai dantys jiems buvo reikalingi ir naudingi. Keičiantis gyvenimo sąlygoms, evoliuciškai keitėsi ir žmogaus žandikaulis. Šiandien maisto apdorojimas žmogui nekelia jokių sunkumų, tad natūralu, jog ir žmogaus žandikaulis nebėra toks didelis, koks buvo prieš tūkstantį ir daugiau metų. Žandikauliui sumažėjus, protiniams dantims paprasčiausiai nebeliko vietos. Tik retais atvejais žandikauliai būna pakankamai platūs ir sutalpina visus 32 dantis. Kitu atveju jie arba neišdygsta, arba išdygsta problematiškai. Tokiu atveju reikalinga burnos chirurgija.
Kada atliekamas protinių dantų rovimas?
Protiniams dantims išaugti tiesiai ir taisyklingai žandikaulyje dažniausiai nepakanka vietos. Augdami kreivai protiniai dantys stumia kitus dantis, „lipa” ant viršaus, keisdami jų padėtį, gadindami aplinkinių dantų emalį. Maža to, kreivai išdygusį protinį dantį sunku gerai išvalyti. Tarpdančiuose ir ant dantų kaupiasi apnašos, didėja infekcijų tikimybė.
Kartais protiniai dantys išdygsta nepilnai. Dalinai išdygusius protinius dantis dengia dantenų „palapinė”, kurioje kaupiasi nešvarumai ir bakterijos, sukeliančios infekcijas. Ima mausti dantenas, jos ištinsta, parausta. Tokiu atveju verta kuo skubiau kreiptis į odontologijos kliniką.
Kreivai ar dalinai išdygę protiniai dantys dažniausiai kelia vienokių ar kitokių problemų, todėl protinių dantų šalinimas tokiais atvejais būna geriausias sprendimas. Tačiau apie kiekvieną individualų atvejį sprendžia kvalifikuotas ir patyręs burnos chirurgas, padaręs rentgeno nuotrauką ir įvertinęs protinių dantų padėtį bei paciento būklę.
Kada protiniai dantys paliekami?
Jei žandikaulis pakankamai didelis ir protiniai dantys išdygsta tvarkingi, tiesūs, belieka juos tinkamai prižiūrėti. Kruopščiai valant dantis ir tarpdančius, užtikrinama kokybiška burnos higiena. Sveiki ir tvarkingi dantys nekelia jokių problemų, tad jų šalinti tikrai nereikia.
Protinių dantų šalinimas – dar paauglystėje
Jei dantys auga sveiki ir tiesūs, galima tik pasidžiaugti. Tačiau protiniams dantims augant sudėtingai ir skausmingai, verta pasikonsultuoti su burnos ir žandikaulio chirurgu kaip įmanoma anksčiau. Rekomenduojama dantis rauti dar iki susiformuojant šaknims. Paauglių šaknys ir kaulai kiek minkštesni nei suaugusiųjų, tad dantų rovimas kur kas paprastesnis, o gijimo laikas trumpesnis. Kai dantys šalinami šaknims visiškai susiformavus, dantų šalinimo procedūra būna sudėtingesnė.
Protinių dantų šalinimas galimas tik burnos chirurgo sprendimu. Susidūrę su probleminių protinių dantų klausimu, nedelskite, kreipkitės į odontologijos kliniką ir užkirskite kelią infekcijoms, dantenų ligoms bei uždegimams.
Odontologijos klinika Mildena siūlo jaukią aplinką bei užtikrintą darbą.
Norėdami sužinoti daugiau informacijos apie paslaugas, susisiekite telefonu arba rašykite el.paštu
+370 688 76177
Klinikos adresas
Laukininkų g. 1-1, Klaipėda
LT-95189
Klinikos kontaktai
Darbo laikas
I-IV 09:00-17:00
V-VII Nedirbame
Visos teisės saugomos | Sukūrė: Marketingo valdymas